Zařizujeme pokojíček podle věku dítěte
3 mins read

Zařizujeme pokojíček podle věku dítěte

Dětský pokoj patří k místnostem, které se v průběhu času mění zdaleka nejvíce. Nábytek i vybavení doslova rostou s dítětem a dekorace a drobné doplňky zase podléhají aktuálnímu vkusu jejich majitelů.

Už při zařizování pokoje pro miminko byste měli dbát na to, aby se nábytek do dětského pokoje i další vybavení (osvětlení, bytové textilie apod.) daly později přizpůsobit měnícím se potřebám dítěte. A jak by to mělo v praxi vypadat?

Dětský pokoj pro předškoláka

Hlavní náplní dne předškolního dítěte je hra. V pokojíčku by proto na ni mělo být hodně místa. Chybět by neměla zateplená podložka na hraní – koberec nebo deka se zajištěnými rohy, které zabrání hrnutí látky a nepříjemným úrazům. Postel kupujeme raději menší, aby se v ní dítě cítilo dobře. Stolek postačí malý, dítě na něm bude zatím jen kreslit, lepit a vystřihovat. Hodit se budou i úložné prostory – nejlépe spousta menších zásuvek a poliček, ve kterých se dá snadněji udržet pořádek.

Dětský pokoj pro školáka

Dítě školou povinné se už neobejde bez pořádně zařízeného pracovního koutu. Dětský psací stůl by měl mít šířku alespoň 110 centimetrů a hloubku nejméně 60 centimetrů. Jen tak se na něj vejde vše potřebné a tužky ani pastelky nebudou padat z okrajů na zem.

Kupte také polohovatelnou židli a pár důležitých drobností. Hodit se určitě bude odpadkový koš a nástěnka nebo tabule na psaní vzkazů a domácích úkolů. Jestliže dítě stále spí na malé posteli, vyměňte ji za větší s kvalitní matrací.

Dětský pokoj pro studenta

Teenageři už mají o vzhledu svého pokoje jasnou představu. Nesnažte se ale zrealizovat všechna jejich přání, protože za rok se může všechno změnit. Dobrou službu vám udělá nadčasově vyhlížející funkční nábytek, který si mohou děti podle svého vkusu vylepšit nějakou samolepkou na zeď nebo jinou dekorací.

Pokud to dispozice pokoje dovolí, zvažte nákup dětské pohovky, na kterou se vždy vejde spousta kamarádů. Vybírejte kvalitní nábytek s pevnou konstrukcí, která vydrží i nějaké to divoké dosednutí. Nábytek z masivu je velmi dobrou volbou a navíc ho později můžete po drobné rekonstrukci věnovat dítěti jako příspěvek na zařízení jeho nového bytu.