Nejíte rádi špenát? Udělejte z něj smoothie!
2 min. čtení

Nejíte rádi špenát? Udělejte z něj smoothie!

Špenát společně s brokolicí nepatří mezi ty nejoblíbenější potraviny. Možná je to proto, že ještě máme v živé paměti nepříliš vábně vypadající obědy ve školní jídelně. Bylo by však škoda jej vyřadit z jídelníčku nadobro, protože se jedná o výživově hodnotnou listovou zeleninu.

 

Čím je přínosný?

Původ špenátu se dá vystopovat do oblasti starověké Persie a do Evropy byl nejspíše zavlečen Španěly. Už tehdy byl oblíbenou potravinou pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Tmavě zelené listy totiž obsahují mnoho důležitých minerálů a živin a jsou hlavně zdrojem antioxidantů.

Kromě jiných se špenát může pyšnit i vysokým obsahem vitamínů A, C, E a K. Dále obsahuje hořčík, draslík, železo, měď, zinek, mangan, fosfor a vápník. Velkou výhodou je také malé množství kalorií, pokud tedy držíte štíhlou linii, špenát do jídelníčku rozhodně zařaďte. Jestliže vám nechutná vařený, vyzkoušejte jej přidat do smoothie.

 

Listové smoothie

1 zelené jablko

1 okurka

4 růžičkové kapusty

50g baby špenátu

500ml kokosové vody

1 limetka

 

Zelné smoothie se skořicí

100g baby špenátu

2 banány

50g ovesných vloček

250ml vody

1 lžíce skořice

 

Smoothie s vanilkou

1 vanilkový jogurt

70g baby špenátu

2 lžíce medu

1 limetka

1 lžička vanilkového extraktu

1 hrnek sójového mléka

Správný pomocník

K vytvoření smoothie bude zapotřebí kvalitního mixéru, který si poradí s jakýmkoliv typem zeleniny. Právě takový je vysokootáčkový kuchyňský mixér Orava RM-1550. Zvládne rozmixovat jakýkoliv typ potraviny včetně tvrdých mražených, ořechů, koření apod. Motor s vysokým výkonem zajistí hladké a rychlé rozmixování. Obsahuje nerezový šestičepelový nůž a dvoulitrovou nádobu s praktickou odměrkou. Obsluha je snadná stejně tak jako údržba. Všechny demontovatelné díly se dají umýt v myčce nádobí. Samozřejmostí jsou i protiskluzové nožičky, díky kterým bude mixování naprosto bezpečné.

Pokud vás kuchyňský mixér Orava zaujal, najdete jej na stránce www.orava.info.